Krmení pro Achatiny

Článek: 

Pokud budeme volit krmení, které je dostupné celoročně u nás doma, můžeme šneky pohostit strouhanou mrkví nebo kedlubnou. Také je u Achatin velmi oblíbená okurka, pokud do terária dáte kousek této zeleniny, můžete sledovat, jak během několika minut se všichni šneci sejdou u okurky a za chvíli je po hostině. Okurka šnekům pomáhá doplnit tekutiny. Dužina okurky se skládá z 95 % z vody. Po výživné stránce dá šnekům velmi málo, ale vzhledem k tomu, že Achatiny přijímají vodu pouze z potravy, neměla by tato zelenina v jídelníčku chybět. Dalším přirozeným zdrojem vody pro šneky jsou živé rostliny v teráriu. Jejich průměrný podíl vody je mezi 70 až 85 %. Dále můžeme podávat listy salátu, kedlubny, pampelišky nebo zelí. Sami uvidíme, které z podávaných listů našim šnekům chutnají, nedá se jednoznačně říct, že ten či onen list nebo plod je tím pravým. Z ovoce se dá Achatinám podávat již zmíněný banán, hrušku, velmi oblíbené u mě v teráriu je mango. Mango je bohaté na vitaminy, má vysoký obsah vitaminu C, obsahuje i některé vitamíny skupiny B a dále obsahuje vitamin A a E. Mimo tyto vitamíny mango obsahuje i minerální látky a stopové prvky, kterými jsou například zinek, nebo velké množství draslíku.

Dále může podávat meloun, hrušku Nashi nebo cuketu. Velký význam v potravě šneka má vápník. Achatiny potřebují vápník ke stavbě ulity, proto musíme brát ohled také na doplnění vápníku. Vápník může Achatina doplnit ze sépiové kosti u ní je podíl vápníku 30 -40 %. Kromě sépiové kosti můžeme doplňovat vápník najemno nadrcenými vaječnými skořápkami, ale nesmíme zapomenout, že obsah vápníku je více než dvojnásobný oproti sépiové kosti. Proto dávkování podle toho náležitě upravíme. Pro dobré výživové vlastnosti můžeme občas použít jako doplněk mouku. Pomáhá šnekům růst a zároveň je zdrojem vitamínů s významným procentem bílkovin. Dále obsahuje stopové prvky, jako jsou vápník, fosfor, hořčík, draslík, nebo také selen. Významnou složkou vitamínů je skupina B-komplexu, které jsou rozpustné ve vodě: thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin. Z vitamínů rozpustných v tucích je to především vitamín E (tokoferoly). Minerální látky - Ca, Fe, Mg. Jak je obecně známo které potřebují veškeré živé organismy. Jak napovídá výše uvedené složení mouky, můžeme ji použít pro občasné krmení a jako náhradu části vitamínů a stopových prvků, které se vyskytují v přirozené stravě šneka. Mouku podáváme s rozmixovaným ovocem ve formě řídké kaše.

Jako krmení může posloužit přezrálé ovoce, které již pro naši konzumaci není vhodné. V přírodě šneci konzumují ovoce, ve kterém zpravidla již začíná probíhat hnilobný proces. Z estetických a hygienických důvodů nebudeme záměrně v teráriu nechávat kazící se zbytky ovoce nebo tlející kusy listů. Zamezíme tím výskytu Octomilek, které by jinak sdíleli terárium společně se šneky. V případě, že by se přeci objevili, důkladně vyčistíme terárium od zbytků potravy a po zemi rozprostřeme několik desítek kusů koření hřebíčku. Jak je známo, hřebíček je přírodním antiseptikem. Z hlediska jednoduchosti údržby je lépe těmto Octomilkám předcházet pravidelným a důsledným čistěním, než potom zbytečně řešit vzniklou situaci.

 

Jako stravu nevhodnou pro krmení šneků bych chtěla zmínit citrusové plody, špenát, rebarboru, jahody a rajče. Tyto druhy ovoce a zeleniny obsahují  kyselinu šťavelovou, která zabraňuje vstřebávání vápníku.

 

Poslední věc, kterou bych chtěla uvést, je celková starost o čistotu terária. Věřím, že každý správný chovatel se bude o své mazlíčky starat, jak nejlépe dovede. Zde je několik mých drobných typů, jak si tuto práci můžeme usnadnit. Pro čisté terárium bychom měli denně vybírat zbytky stravy a exkrementy. Jednou týdně umýt skla terária teplou vodou. Podle počtu šneků, bychom měli 1x za týden nebo 2x za měsíc odstranit tenkou vrstvu lignocelu, kterou můžeme nahradit novou vrstvou, tím doplníme chybějící část a zároveň, terárium bude stále čisté. Tím bude stále naše terárium krásným kouskem přírody u nás v bytě.

 

Plnohodnotné krmení pro šneky - šnečí mls můžete koupit zde na webu

 

 

 

Komentáře

Já osobně ne, ale na netu se dají dohledat zahraniční studie, testy byly prováděny na A. fulica. Šneci umírali, přestali se množit. Na google stačí hledat, dá se to najít.